Aktuality z veletrhu Medica


Nedávno uskutečněný zdravotnický veletrh Medica se ve svém doprovodném programu věnoval širokému okruhu aktuálních témat. Následující článek přináší průřez toho, co přitahovalo pozornost návštěvníků a slouží jako zrcadlo směru dalšího vývoje zdravotní péče.

Téma infekce H1N1 je vzhledem ke svému rozsahu a aktuálnosti ve středu zájmu laické ale i odborné (často se skřípěním zubů) veřejnosti. V Německu počítali odhady dopadů onemocnění na svoji ekonomiku. Pokud onemocní 15% z celkového počtu 80 milionů Němců, lze podle experta Dr. Schmidta z výzkumného centra v Essenu předpokládat pokles HDP o 0,4% (cca o 10 miliard euro). Pokud onemocní polovina Němců, lze očekávat pokles HDP o 1,6% (40 miliard euro). Pandemie může pro celosvětovou ekonomiku znamenat až 5% pokles. Německo, kde vývoj předbíhá naší zkušenost, lze po počátečním odmítání vidět velký vzestup zájmu o vakcinaci proti infekci H1N1. Na veletrhu byly představeny i produkty k boji proti této infekci: různé druhy masek, rychlé diagnostické testy k průkazu influenzy od firmy Genzyme, senzorem kontrolovaný dávkovač s roztokem Sterillia® nebo na principu detekce stupně infračerveného záření pracující teploměry jako např. Thermofocus®. Rychlé diagnostické testy bývají při odhalování infekce H1N1 často falešně negativní, i když se jejich senzitivita rychle zlepšuje. Zlatým standardem je průkaz pomocí metody PCR (např. od firmy TIB Molbiol) . Udávaná senzitivita rychlých diagnostických testů od firmy Amgenix při porovnání s PCR metodou je 80-90%.

Velmi široce byla diskutována otázka hodnocení lékařů on-line, obdoba našeho www.znamylekar.cz. Podobné aktivity jsou i v Německu příjímány s rozpaky, debatuje se o právních aspektech a dále o tom, zda tento druh hodnocení může zlepšit kvalitu péče o pacienta. V Německu vlastní podobný portál s názvem Arzt-Navigator i zdravotní pojišťovna AOK. Tato pojišťovna se snaží o další aktivity v oblasti softwaru spolu se společností CompuGROUP. V Hessensku vytvořily program „AOK aktiv+vital", jehož cílem je snížit náklady na léčbu tím, že aktivně upozorňuje lékaře na cílové hodnoty léčby hypertenze a diabetu (za pomoci glykovaného Hb). Lékaři jsou při dosažení cílových hodnot finančně odměňováni. Podle odhadů může tento program ročně pojišťovně přínést u diabetika s ICHS úsporu až 300O euro.

Globalizace přinesla nový jev a to tzv.medicínskou turistiku. Očekává se, že obrat neakutní lékařské péče poskytnuté pacientům z cizích zemí se bude v roce 2012 pohybovat okolo 100 mld dolarů. Univerzita v Deggendorfu už připravila studijní MBA program, který se bude věnovat této problematice.

Videokonference, díky kvalitě přenosu, dnes umožňují, aby např. certifikovaný Breast Cancer Centre pořádal spolu s medicínskými centry v Konstanzi a Friedrichshafenu každotýdenní onkologické semináře. Systém šetří hodiny času cestování, umožňuje cestou zabezpečeného internetu konzultovat on-line snímky a histologické nálezy. Závěry jsou stvrzeny cestou elektronického podpisu. Systém je certifikovaný Německou onkologickou společností.

Nedávná metaanalýza Německé společnosti sportovní medicíny a prevence hodnotila 38 studií, do kterých bylo zahrnuto přes 270 tisíc účastníků. Výsledky ukázaly, že tzv. střední (moderate) fyzická aktivita je schopna snížit riziko úmrtí o 1/3 v období sledování 12 měsíců. Intenzivnější trénink pak přinesl již malý další přínos, nejvíce na této aktivitě profitují jedinci nad 65 let a více ženy než muži. Tyto údaje přinesl doprovodný kongres sportovní medicíny při veletrhu Medica. Nejpřínosnější je cvičení 3-4x týdně po dobu 30 až 40 min, stejně tak i 60 minut 3x týdně nebo 20 minut každý den. Seniorům je doporučeno chodit denně alespoň hodinu, u osob starších 65 let se za tzv. střední fyzickou aktivitu považuje pulz v rozmezí 100 až 120 /min. Kontrola zdravotního stavu před zahájením zvýšené sportovní aktivity se doporučuje u osob starších 35 let, u osob které dlouho nesportovaly a u osob se zvýšenými rizikovými faktoty typu kouření, hypertenze nebo cukrovky.

Autor: MUDr. Martin Opočenský