Německý politik: WHO vyhlásila pandemii chřipky pod nátlakem výrobců léčiv


Rada Evropy má jednat o tom, jakou roli sehrály farmaceutické firmy v šíření "atmosféry paniky" kolem prasečí chřipky.
Za "jeden z největších lékařských skandálů století" označil vyhlášení pandemie chřipky typu H1N1 předseda Zdravotnické komise Rady Evropy Wolfgang Wodarg. Podle tohoto německého sociálnědemokratického politika, který je původní profesí lékař, vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) stav pandemie pod nátlakem farmaceutických firem.

"Měli jsme tu mírnou chřipku a falešnou pandemii," řekl v rozhovoru pro dánský list Information.

Wodarg proto žádá, aby Rada Evropy celou záležitost ještě v lednu prošetřila. A podle informací na svých internetových stránkách již sehnal dostatek podpisů pro to, aby mohlo být mimořádné jednání svoláno.

"Jde o to, že žádná z farmaceutických společností nesmí za žádných okolností ovlivňovat rozhodnutí o vyhlášení pandemie," zdůrazňuje tento bývalý spolkový poslanec.

Jeho vystoupení přichází ve chvíli, kdy řada evropských zemí zjišťuje, že nakoupila příliš velké zásoby vakcín proti takzvané prasečí chřipce a nyní se je snaží prodat, i když mnohdy za výrazně nižší ceny.

Podle Wodarga celá hysterie začala už v roce 2004. "Ptačí chřipka byla nebezpečnější než H1N1, ale mnohem méně nakažlivá," vysvětluje. "Ale ptačí chřipka pomohla vyvolat atmosféru paniky a ovlivnila mnoho zemí v tom, že si vytvořily pandemické plány," pokračuje Wodarg s tím, že právě tehdy si mnohé země nakoupily první zásoby Tamiflu, ačkoliv lék ještě nebyl podle jeho názoru dostatečně otestován. A řada států také uzavřela dohody s farmaceutickými firmami na dodávky vakcín v případě potřeby.
"Tímto způsobem si výrobci vakcín zajistily ohromné zisky bez jakéhokoliv finančního rizika. Takže jen čekali na to, až WHO vyřkne slovo "pandemie" a pak aktivovaly ty smlouvy," tvrdí politik.
Právě proto se mu zdá podezřelé, že WHO loni a jaře, kdy se v Mexiku nový typ chřipky objevil, změnila definici pandemie tak, že není nezbytné "enormní množství nakažených nebo zemřelých", ale jen výskyt nového viru, který se šíří přes hranice a proti kterému lidé nemají imunitu.

Podle Wodarga tak byly proti poměrně lehké nemoci zbytečně očkovány miliony lidí, navíc podle něj zbytečně nákladnou a nedostatečně ozkoušenou vakcínou.

"Kdybychom proste přidali virus H1N1 do stávajících vakcín proti chřipce, které jsme už měli v zásobách, nebylo by třeba vyhlašovat pandemii," myslí si politik. "Ale některé z přídavků v těch vakcínách jsou patentované a proto nikdo z farmaceutického průmyslu nestojí o míchání starých a nových vakcín," dodává s tím, že navíc výrobci zbytečně doporučovali dvojitou dávku, což je nestandardní.

Právě fakt, že koncem roku WHO definitivně doporučila pouze jednu dávku očkování místo původně předpokládaných dvou, přitom v mnoha zemích způsobil velké přebytky vakcín.

Zdroj: www.ihned.cz