Zákaz kouření na veřejných místech funguje!


V metaanalýze publikované v říjnu v Circulation se potvrdila efektivita legislativně prosazených zákazů kouření na veřejných místech v těch zemích, které se k tomuto kroku odhodlaly. Metaanalýza 13 studií z oblasti Severní Ameriky, Itálie, Skotska a Irska prokákazala statisticky významný 17% pokles incidence hospitalizací pro akutní infarkt myokardu (AIM) v následujícím roce po zavedení protikuřáckých opatření.

Toto jsou čísla, která zřejmě překvapují i samotné iniciátory zákazů. Ty jsou namířeny především na důsledky tzv. pasivního kouření, které  vede podle jedné studie uveřejněné v JAMA k prokazatelným vaskulárním změnám, a to i při krátké 24 hodinové expozici objektivně prokazatelné měřením endotelové funkce. Riziko rozvoje srdečního onemocnění u pasivních kuřáků je přibližně 30%.

První zákaz kouřit na veřejných místech se uskutečnil v roce 2004 v Irsku - zde zaznamenali 11% pokles AIM, dále následovala Itálie s 11,2% poklesem a Francie s 15%. Zajímavé je srovnání Skotska, kde došlo k 17% poklesu po zavedení antikuřácké legislativy v roce 2006, s 4 % poklesem v Anglii kde podobný zákaz nebyl v platnosti. V Barceloně na kongresu ESC byla prezentovaná islandská studie, která prokázala 21% pokles četnosti AIM po zákazu kouření na veřejných místech u mužů nekuřáků (u žen toto pozorováno nebylo).

Z uvedeného lze vyvodit, že rizikovost pasivního kouření je větší, než se očekávala. Toto pozorování potřebuje další věděcké zkoumání a vysvětlení. Získaná data by pak měla pomoci těm, kteří se budou snažit o prosazení podobných zákonů v dalších zemích.

Podle posledních údajů kouří přibližně 1/3 české populace. Negativním trendem je zdvojnásobení dětských kuřáků v období 1994 až 2006 z 8,8% na 16,3% (převažují dívky). Mnoho údajů o počtu českých lékařů - kuřáků není, ale existuje jedna práce, která zjistila cca 15% zastoupení kuřáků mezi praktickými lékaři v oblasti jižních Čech. Na sjezdu polských pneumologů v minulém roce přibližně 10% z nich odpovědělo na otázku ohledně kouření kladně.

Autor: MUDr.Martin Opočenský