Horší časy pro výrobce léků přicházejí…


Černožlutá koalice chce vynucenými slevami, cenovým stropem a povinnými dohodovacími řízeními o cenách dostat pod kontrolu rostoucí náklady na léčiva. Spolkový ministr zdravotnictví Philipp Rösler (FDP) předložil v pátek 26. 3. 2010 ve spolupráci s odborníky z jednotlivých koaličních frakcí zastropující opatření pro návrh zákona. Unie a FDP si od těchto změn slibují roční úspory v řádech miliard euro. Pojišťovny tyto plány kvitují jako „dobrý balíček".

Prvním krokem by mělo být přezkoumání stávajících nástrojů regulace léků „na nezbytnou míru", jak se uvádí v prohlášení. Dále jsou jmenovány „bonus - malus" regulace a další jednání. „Na pořadu dne bude i přezkoumání hospodárnosti při nakládání s léčivy", doplnil státní tajemník Stefan Kapferer ve svém prohlášení. Dosud si mohli výrobci inovativních léků stanovovat ceny léků sami - pojišťovnám nezbývá než platit.

Farmaceutické firmy si sice mohou dle nového opatření v prvním roce nadále určovat vlastní ceny, výrobci však budou povinni předkládat rozbor nákladů. Tento rozbor bude dodatečně hodnocen Spolkovým výborem pojišťoven, lékařů a nemocnic a stane se tak podkladem pro cenové dohadování s pojišťovnami. Farmaceutické společnosti tak budou ze zákona k těmto jednáním přinuceni. Neshodnou-li se v průběhu jednoho roku obě strany na ceně daného produktu, postoupí se spor rozhodčímu místu, který má tři měsíce na rozhodnutí o konečné změně. Farmaceutické firmy tak mohou stanovovat cenu produktu maximálně 15 měsíců. Tímto postupem hodlá koalice ročně ušetřit 1,8 miliard euro.

Krátkodobě chce Unie a FDP výrobce zavázat k vyšším slevám vůči pojištěncům. Sleva by měla ze současných 6% procent stoupnout na 16%. To má přinést úspory okolo 1,15 mld euro ročně. Kromě toho mají být ceny platné v srpnu 2009 zmrazeny až do konce roku 2013. Tím bude podle Röslera naspořeno 300 milionů euro ročně. Balíček by mohl být platný od počátku roku 2011 a mohl by zákonnému zdravotnímu pojištění (GKV) zajistit měsíční úspory mezi 110 - 120 miliony euro.

Návrh zákona byl přivítán nejen koaličními politiky, ale i Svazem smluvních lékařů (KBV) a zastřešujícím svazem pojišťoven (GKV). Kriticky se vyjádřila opozice, které se nelíbí zvláště období jednoho roku pro volné stanovení cen. Odmítavý postoj zaujal i farmaceutický průmysl, který chystané změny označuje za byrokratické a represivní.

Autor: RNDr.Jan Hrubý s využitím www.aerzteblatt.de