Nákladná péče nemusí být vždy lepší


V novém výročním hodnocení OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) nazvaném Health At a Glance se uvádí, že všech 30 sledovaných zemí se zlepšilo v léčbě závažných onemocnění, např. onkologických, ale nedaří se léčení chronických onemocnění, jako je astma a diabetes, jejichž množství stále stoupá. A to pak vede ke zvyšujícím se výdajům za zdravotní péči.

Ve většině z hodnocených zemí se léčba poskytuje prostřednictvím všeobecného zdravotního pojištění, s výjimkou USA, Mexika a Turecka.

USA a Kanada mají dobrou onkologickou péči, tyto země jsou schopny provést screening u velkého počtu pacientů a poté onemocnění efektivně léčit. Rovněž Japonsko dosahuje větší míry přežívání onkologických onemocnění než většina ostatních zemí. Oproti tomu Holandsko, Itále, Švýcarsko a Německo poskytují dobrou primární péči a tak šetří významné prostředky za nemocniční léčbu komplikací, např. výše uvedených chronických onemocnění.

Jaký je průměr počtu vyšetřených žen dle OECD? U Ca děložního čípku se daří vyšetřit 64% , v rámci prevence Ca mammy je vyšetření uskutečněno u 62,2% žen cílových skupin. Průměr OECD u pětiletého přežívání Ca děložního čípku je 65,7% (nejlépe Korea 76,5%, nejhůře Polsko 50,1%, ČR 61,6%), u Ca mammy je to 81,2% (nejlépe USA 90,5%, Polsko 61,6%, u nás 75,4%).

Studie rovněž srovnávala dostupnost a kvalitu akutní péče u život ohrožujících onemocnění, jako je infarkt myokardu (IM) nebo cévní mozková příhoda (CMP). Méně než 5% (OECD průměr 4,9%) hospitalizovaných nyní umírá v prvních 30 dnech po IM. V Norsku, Švédsku, Dánsku a na Islandu je to méně než 3%.

Podle závěru studie OECD neexistuje jedna země, která by dominovala ve všech tabulkách úspěšnosti léčby. Stejně tak neplatí absolutní závislost na kvalitě a množství vydaných peněz.

Průměr OECD výdajů na obyvatele a rok je 2984 US dolarů, tabulku vedou USA s výdaji 7290 USA dolarů, ale např. Turecko a Mexiko vydávají 1/3 výdajů průměru OECD. V ČR byl v roce 2007 průměrný výdaj na obyvatele a rok 1626 US dolarů.

Průměr OECD výdajů na zdravotní péči byl v roce 2007 8,9% HDP, u nás to bylo ve stejném roce 6,8%. Nejvíce v USA 16%, nejméně v Turecku 5,7%.

V roce 2007 byl průměr podílu veřejných výdajů na celkových výdajích za zdravotní péči 73%.Nejvíce v Lucembursku 90%, na druhém místě ČR s 85,2%.

V blízké budoucnosti přineseme další článek vycházející z této zajímavé studie ( např. porovnání počtu CT přístrojů na počet obyvatel, platů sester podle parity kupní síly atd.).

Autor: MUDr. Martin Opočenský s využitím materiálů OECD