Šťastný: Pokud se ODS změní, ministra bych vzal

Julínkovy zákony jsou dobré. Udělal ale zásadní chybu, že se snaží do jinak bezkonfliktních zákonů dostat i novou definici péče hrazené z pojštění. "Pokud chce ministr Julínek rozbít tuto vládu, je to dobrá cesta," říká v rozhovoru pro HN místopředseda zdravotního výboru z ODS Boris Šťastný.


HN: Pod ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem se kýve židle čím dál víc. Mužem číslo 2 ODS ve zdravotnictví jste vy. Zvládl byste být vůbec ministrem zdravotnictví?

Žádnou takovou nabídku jsem neobdržel. V této chvíli nemám čas se zabývat osobními ambicemi. Veškerou energii věnuji snaze přesvědčit vlastní stranu o tom, že změna ve způsobu přípravy reforem a jejich prosazování je nevyhnutelná. Pokud by ODS uznala, že tomu tak je, byl bych připraven této změně v maximální míře napomoci. A to v jakékoli pozici.

HN: Takže i v pozici ministra zdravotnictví?

Říkám v jakékoli pozici.

 

HN: Dobře. Za určitých podmínek byste místo ministra vzal. Co byste teď ale jako ministr dělal?

Je potřeba začít úplně od začátku. Celý základ tří reformních zákonů by měly začít projednávat expertní skupiny koaličních stran. Musíme jednat tak dlouho, než bude jisté, že každý vládní poslanec bude natolik spokojený, že budeme mít jistotu každého hlasu.

HN: Julínkovy zákony ale jako člen ODS podporujete. Nebo snad ne?

S principem zákonů souhlasím. Nesouhlasím ale se způsobem projednávání s koaličními partnery ani s tím, že ministr nad rámec původní dohody k zákonům, které měly upravovat práva a povinnosti pacientů i lékařů, přidal i novou definici nároku ze zdravotního pojištění, která je absolutně nepřijatelná pro naše koaliční partnery. Pokud chce ministr Julínek rozbít tuto vládu, je to dobrá cesta. Já ale s touto cestou nesouhlasím.

HN: Na sjezdu lékařské komory jste řekl, že byste hlasoval pro to, aby byl ministr vyměněný. Myslíte si, podobně jako někteří lidé z ODS, že vám volby prohrály poplatky, které ministr Julínek zavedl?

Volby jsme prohráli hlavně proto, že jsme ztratili důvěru našich voličů v reformy, které jsme jim slíbili. Ve zdravotnictví jsme slíbili rozsáhlé reformy, ale naše vláda žádnou z nich nepředložila. Zavedli jsme pouze poplatky, které nejsou reformou zdravotnictví. Poplatky jsou sice potřebné, ale byly velmi špatně načasované a velmi špatně vysvětlené.

HN: A kdy byste je chtěl zavést? Pokud byste je zavedl ještě později než Julínek, tak by mohly začít platit třeba rok před volbami do sněmovny. Což by přece bylo pro ODS ještě mnohem horší...

Poplatky měly být zavedeny velmi brzy, ale zároveň až po první fázi reformy, která měla obsahovat lepší zakotvení práv a povinností pacientů, lékařů a zdravotnických zařízení ve zdravotním systému, zvýšení kvality péče nebo větší bezpečí pacientů.

Takže ty zákony, které včera přišly do vlády, měly přijít už před dvěma lety. A hned poté jsme měli najít pevnou shodu s našimi koaličními partnery na reformě zdravotního pojištění a součástí jeho reformy měly být i poplatky.

Autor: Petr Vašek
Zdroj:
www.ihned.cz