Světový zdravotnický summit 2009


V neděli skončil v Berlíně letošní World Health Summit, jehož výsledkem je výzva ke zdravotnické veřejnosti s následujícím leitmotivem: Současná medicína potřebuje proměnu od prostého řešení jednotlivých chorob k zavedení principů tzv.zdravotnického managementu. Pod tímto frázovitě znějícím výrazem si přes 700 účastníků, z více než 60 zemí, mělo představit optimalizaci zdravotních systémů a jejich výstupů.

„Stojíme před enormními medicínskými a strukturálními výzvami" prohlásil na tiskové konferenci na konci summitu Detlef Ganten, bývalý předseda představenstva Charité Berlin a prezident summitu. Žádná izolovaná skupina aktérů nemůže tyto problémy řešit sama. Diskuse často končí rozpory, protože chybí pohled z nadhledu. Jednota je alespoň v tom, že prevence by měla v medicíně hrát významnější roli.

„Potřebujeme zcela nový charakter vztahu mezi lékařem a pacientem", zdůraznil Luc Montagnier, nositel Nobelovy ceny za medicínu. Pacient musí být informován o svém zdravotním stavu a musí v lékaři nacházet partnera, který mu dobře vysvětlí všechna navrhovaná opatření a s nimi spojená rizika. Ganten k tomu dodal: „K tomu potřebujeme zásadní změnu stylu výchovy a vzdělávání. Zdravotní návyky musí být vštěpovány již od dětství".

Dalším tematickým okruhem byl význam klimatických změn pro zdraví. „Zatím nejsou k dispozici žádná data", konstatovala Maria Neira, ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO). „To nás nesmí odradit od činnosti". Podle odhadů až čtvrtina chorob, kterým lze předejít (např. malárie), souvisí se změnami klimatu.

Michel Kazatchkine, ředitel Global Fondu, mluvil o finančních problémech zdravotních systémů v rozvojových zemích. „Dlouho panovalo přesvědčení, že se prostřednictvím hospodářského růstu dosáhne i zlepšení zdravotního zabezpečení". V souvilosti s hospodářskou krizí bude těžké najít financování pro chudé země. Fondu letos poprvé chybí prostředky k činnosti, pomoci by mohla kampaň „Product Red". Nákup zboží s tímto logem bude znamenat odvod části zisku Globálnímu Fondu.

Victori Hale, zakladatelka institutu „One World Health", prvého neziskového farmaceutického podniku v USA, nachází největší problém v distribuci léčiv. Nestačí existující infrastruktura, což omezuje bezproblémový přístup k zdravotni péči.

Prezident summitu Ganten vyjádřil spokojenost s tím, že se podařilo získat přehled o zdravotnických problémech dnešního světa a pozval účastníky k návštěvě příštího summitu, který se uskuteční opět v říjnu v Berlíně

Autor: RNDr.Jan Hrubý