Změny ve zdravotnickém systému ve Švýcarsku


Následující text překvapí ty, kteří očekávají, že v jedné z nejstarších demokracií na světě je zdravotnictví konsolidované a nepotřebuje reformu. To dokazuje projev prezidenta FMH (Federace švýcarských lékařů) Dr.Jacques de Hallera, který se vyjadřuje k potřebě změn ve švýcarském zdravotnictví.

„ 1.duben se svým veřejným vystoupením rodinných lékařek a lékařů stal velkým úspěchem. Počet zúčastněných na různých demonstracích byl vysoký (15 tis. po celém Švýcarsku), především ale došlo k oslovení veřejnosti. Nejde o nic jiného, než o budoucnost zdravotní péče v zemi, o budoucnost rodinného lékařství. Za zmínku přitom stojí i velká solidarita švýcarského lékařského stavu, který se nenechal rozštěpit ani otázkou rozdílů příjmů.

V souvislosti se zveřejněním příjmů lékařů k němuž došlo v minulých týdnech a k rozšíření pověstí o prémiích ve zdravotních pojišťovnách, vyburcovala SGAM (Společnost všeobecného lékařství) politickou scénu a přinesla řadu nových ideí.

Možná konečně nadešel čas zbavit se zastaralých představ a nastavit nové vztahy a metody dialogu mezi aktéry krizového systému, zcela ve smyslu posledního veřejného stanoviska FMH ( Federace švýcarských lékařů). Bohužel některé nejnověji vyslovené ideje jsou alibistickými cvičeními jimiž se patnáctiletá bezvýchodná situace prodlužuje.

Myšlenka podsunout problém lékařům je falešná. Kdo si myslí, že švýcarské zdravotnictví lze rozvíjet bez dodatečných prostředků, podléhá iluzi.

Zvlášť politováníhodné je, že někteří politici pokládají za užitečné profilovat se takovými výroky. Myslím tím myšlenku přerozdělování příjmů mezi lékaři a říkám k tomu jednoznačně: FMH nebude akceptovat, že se jistí „vyhořelí" a bezideoví politici snaží přesunout následky své vládní neschopnosti na lékařský stav. Argumenty, které ukazují, jak absurdní jsou tyto návrhy, jsou známy, pročež bych chtěl pouze uvést:

- potřebné finanční prostředky k valorizaci rodinného lékařství jednoznačně nejsou
- existují tisíce odborných lékařů, kteří vydělávají méně než praktici, např. psychiatři
- odborní lékaři s řádným příjmem (srovnatelným s jiným svobodným povoláním) nemohou navíc 
  přispívat do „společného hrnce"
- konečně musí být přiznáno, že příjmy odborných lékařů, které byly uváděny sdělovacími 
  prostředky, pocházejí z výkonů mimo základní pojištění

Sama myšlenka chtít problém ve zdravotnictví podsunout lékařům, je zásadně falešná. Kdo prohlašuje, že se švýcarské zdravotnictví může rozvíjet bez dodatečných prostředků, podléhá iluzi a klame veřejnost.

Musí být nalezeno jiné řešení, střednědobě k zajištění přiměřené péče po celém Švýcarsku, krátkodobě k zamezení hrozícího nárůstu dodatečných prémií. V bezprostřední budoucnosti je třeba se zabývat tématem léčiv a řízené péče na dobrovolné bázi se získanými výhodami, garancemi kvality a finanční zodpovědností.

Všechny iniciativy v tomto směru budeme podporovat. Krátce, lze věřit tomu, že mezi zúčastněnými subjekty ve zdravotnictví budeme schopni brzy definovat společné jmenovatele, které povedou k realizovatelným návrhům - nejen proto, že tlačí čas, ale i pro příznivé politické klima. To by mělo být využito, aby spolupráce byla konstruktivní a inovativní rovněž v rovině politické."

Přeložil: Dr.Jan Hrubý s využitím stránek FMH